Czym jest blockchain? Wszystko, co musisz wiedzieć

blockchain

Technologia blockchain często jest utożsamiana z Bitcoinem oraz innymi kryptowalutami. Nie jest to jednak prawda. Faktycznie cyfrowe waluty pomogły zyskać jej rozgłos, ale zakres jej potencjalnych zastosowań jest dużo szerszy. Z blockchain wiąże się większość cyfrowych walut, ale to dopiero początek – przed tą technologią przyszłość stoi otworem. 

Jak to się zaczęło?

Koncepcja technologii blockchain została opracowana w 1991 roku. Wtedy grupa badaczy stworzyła system datowania cyfrowych dokumentów, który nie pozwalał na ich modyfikację. Technologia blockchain zadebiutowała jednak dopiero w 2007 roku po pęknięciu bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. 

Był to początek poważnego kryzysu finansowego, który sprawił, że ludzie przestali ufać zarówno instytucjom i organizacjom finansowym, jak i bankom. Były to ciężkie czasy bankructw i eksmisji, a odpowiedzią rządu było masowe drukowanie pieniędzy i wpompowywanie ich w gospodarkę. 

Technologia blockchain a kryptowaluta Bitcoin

Wtedy Satoshi Nakamoto stworzył znaną dziś wszystkim kryptowalutę Bitcoin opartą na technologii blockchain. Bitcoin pozwalał zawierać bezpieczne transakcje finansowe, ale bez udziału różnych instytucji, m.in. banków. Nie wiąże się także z opłatami transakcyjnymi ani nie generował opóźnień w przepływie środków. To właśnie technologia blockchain pozwala kryptowalutą pełnić różne funkcje.

Blockchain nie podlega też władzy odgórnej i nie może być przez nikogo kontrolowany. Gwarantuje swoim użytkownikom prywatność, bo nie ujawnia ich tożsamości (m.in. danych osobowych).

Rosnąca popularność technologii blockchain

Technologia blockchain zyskuje na znaczeniu od 2017 roku i szybko zdobywa popularność, głównie w branży technologicznej, która czerpie z niej najwięcej korzyści. Jednak wykorzystują ją również firmy i instytucje z różnych innych sektorów – m.in. energetyki, handlu, marketingu, administracji czy opieki zdrowotnej. Technologia blockchain umożliwia bezpieczne, szybkie i sprawne przesyłanie informacji oraz ich przechowywanie. 

Czym jest blockchain?

Blockchain (łańcuch bloków) to zdecentralizowana baza danych. Umożliwia gromadzenie i transfer informacji w sieci internetowej opartej na architekturze peer-to-peer. Jest to rozproszony rejestr operacji, obsługiwany przez kilka komputerów połączonych ze sobą w jedną sieć. Informacje na temat danych operacji są przechowywane w blokach (w partiach). W ten sposób powstaje tzw. łańcuch bloków. Każda transakcja zapisana w blockchainie, będzie w nim już na zawsze. Łańcuch bloków to bezpieczny i efektywny sposób na przechowywanie oraz przesyłanie informacji.

Jak działa technologia blockchain, jakie ma zastosowanie?

O technologii blockchain jest coraz głośniej od 2017 roku. Dlaczego? W tamtym czasie ceny Bitcoina i innych kryptowalut notowały ogromne wzrosty. W zaledwie kilkanaście miesięcy wielu inwestorów wypracowała imponujące stopy zwrotu. W pewnym momencie musiało nastąpić załamanie, czyli spadek rynkiem kryptowalut, ale technologia blockchain dopiero zaczęła pokazywać zakres swoich możliwości. 

Opracowanie blockchaina było buntem przeciw systemowi monetarnemu, który miał uniezależnić ludzi od instytucji finansowych. Jednak technologię blockchain można wykorzystywać w różnych branżach, nie tylko w bankowości. Poza tym system ten zapewnia wysokie bezpieczeństwo przesyłania danych, przejrzystość, niskie ryzyko awarii oraz niskie koszty. Wiele wskazuje na to, że blockchain będzie nową rewolucją.

Kw, f: sergeitokmakov / pixabay

finanse a wojna na Ukrainie
Finanse

Wojna w Ukrainie a decyzje finansowe i inwestycje

Wiele osób w obliczu wojny w sąsiadującej z nami Ukrainie zastanawia się nad swoimi finansami i rozważa możliwe opcje inwestowania.  Wojna to przede wszystkim ogromne wydatki na sprzęt i zbrojenie, dlatego najczęściej rośnie poziom długu, a także presja inflacyjna, a pieniądz traci na wartości. Wszystko to wpływa też na zawartość naszych portfeli.Po pierwsze – konflikt […]

Czytaj więcej
dofinansowanie firm
Finanse

Pracownia Badań Ekonomicznych

Niektóre urzędy, małe i średnie firmy zlecają tym jednostkom otrzymanie środków finansowych na określony cel. Na życzenie zainteresowanych podmiotów przygotowują precyzyjną analizę działalności danej firmy, kierunek rozwoju, sporządzają biznesplan. Dla szpitali, gmin, urzędów a także innych jednostek publicznych przygotowywany jest lokalny program rewitalizacji. Unia każdego roku dedykuje określoną pulę pieniędzy na wspieranie gospodarki biedniejszych państw […]

Czytaj więcej
pośrednictwo finansowe
Finanse

Pośrednictwo finansowe

Skromna część naszego społeczeństwa to ludzie, dla których finanse osobiste i zarządzanie nimi odgrywają zasadniczą rolę w bieżącym życiu. Pieniądze i inne kosztowności można inwestować samemu w dostępne na rynku instrumenty finansowe. Ale dzisiejsza bankowość oraz giełda to tak skomplikowane systemy, iż samo zapoznanie się a także porównanie dostępnych na rynku propozycji jest przedsięwzięciem karkołomnym, […]

Czytaj więcej