Od 1 października 2021 roku zostały wprowadzone zmiany w zakresie dokonywania płatności za przejazd po drogach płatnych w Polsce. Zamiast technologii radiowej wykorzystywanej przez viaTOLL obowiązuje technologia pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych. Czym jest system e-TOLL i jak z niego korzystać?
Czym jest system e-TOLL i dla kogo jest przeznaczony?
System e-TOOL to nowoczesne rozwiązanie służące do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. System działa w oparciu o technologię lokalizacji satelitarnej, przekazując w czasie rzeczywistym aktualne położenie pojazdów. e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla autobusów niezależnie od ich DMC. Użytkownicy pojazdów lekkich (do 3,5 tony) są zobowiązani do korzystania z systemu e-TOLL na 2 odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Ruch na autostradzie działa na zasadzie „free flow”, czyli bez konieczności zatrzymywania się przed bramkami. Przekazywanie danych lokalizacyjnych jest możliwe przy pomocy bezpłatnej aplikacji pobranej w sklepie Google Play dla urządzeń posiadających system Android oraz w sklepie App Store dla urządzeń z systemem iOS.
Jak korzystać z systemu poboru opłat?
System e-TOOL umożliwia dokonywanie płatności na 2 sposoby. Jest możliwość przedpłaty, czyli zasilenia konta, z którego pobierane są środki za przejazd. Drugim sposobem jest konto z odroczoną płatnością. Podczas rejestracji należy ustanowić zabezpieczenie na swoim koncie. Do każdego z kont można podpiąć dowolną liczbę pojazdów, jednak korzystając z odroczonej płatności każdy pojazd będzie zwiększał kwotę zabezpieczenia. Rejestracji w systemie e-TOLL można dokonać drogą internetową na stronie etoll.gov.pl, w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta oraz za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych. Bilet na przejazd w systemie e-TOLL można kupić z wyprzedzeniem, podając odcinek autostrady, planowaną datę i godzinę przejazdu oraz numer rejestracyjny samochodu. Bilet będzie ważny przez 48 godzin od ustalonej daty. W przypadku zmiany planów można go zwrócić przed planowaną datą przejazdu.
Artykuł powstał dzięki informacji z firmy Maripol (https://maripol.pl)
K, f: wal_172619 / pixabay