
Zastanawiasz się nad studiami amerykanistycznymi, ale nie wiesz, czy warto je wybrać, jakie uczelnie je prowadzą i na jaką pracę można później liczyć? Dowiesz się więcej o kierunku amerykanistyka.
Amerykanistyka – co to za studia?
Amerykanistyka to kierunek poświęcony studiom nad historią, kulturą, literaturą, społeczeństwem, ekonomią, polityką i wielu innym dziedzinom związanym z USA. Najważniejsze są jednak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. To wybór dla osób, które swoje zainteresowanie chciałyby zmienić w wykształcenie.
Amerykanistyka to jeden z kierunków studiów filologicznych. Ważnym elementem studiów jest też nauka języka angielskiego, ale w odmianie amerykańskiej. Studenci uzyskują kompetencje lingwistyczne na wysokim poziomie.
Gdzie można studiować amerykanistykę w Polsce?
Studia amerykanistyczne prowadzą uczelnie państwowe i wiele wyższych szkół prywatnych. Sprawdź dokładnie ich programy, gdyż można w nich znaleźć ważne różnice. Poniżej wybrane uczelnie i szkoły oferujące studia na omawianym kierunku.
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Gdański
- Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku (specjalizacja na kierunku filologia)
- Uniwersytet Wrocławski (specjalizacja na kierunku historia)
Studia na kierunku amerykanistyka to studia licencjackie lub magisterskie. Ich program trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Co po studiach? Przykładowe możliwości
Na amerykanistyce można zdobyć wiele umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej. Absolwenci amerykanistyki często zajmują się prowadzeniem działalności handlowej z firmami z USA, podejmują pracę w organizacjach rządowych lub międzynarodowych, komentują bieżącą sytuację polityczną czy gospodarczą, publikują na ten temat artykuły i książki. Mogą też pracować w innych branżach – jak m.in. IT czy marketing – gdyż świetnie władają językiem angielskim.
Kar, f: jplenio / pixabay